Pořizujeme pejska #1 Důležité otázky před koupí/adopcí
V tomto a následujících několika článcích se dozvíte, na jaké aspekty byste se měli zaměřit ještě před pořízením psa, co vás s příchodem čtyřnohého člena rodiny čeká a proč je to závažné rozhodnutí, u kterého by rozhodně neměli chybět vaši nejbližší.
Psi jsou věrní, oddaní, nositelé pozitivní energie, vždy trpělivě vyslechnou všechny naše problémy, nadšeně nás vítají i po rychlém odběhnutí do obchodu. Pořízením čtyřnohého parťáka vnesete do domácnosti rozhodně spoustu radosti, vtipných chvilek, děti potěšíte obvzlášť. Ne všichni však myslí i na to, že se stále jedná o živého tvora, což kromě radosti znamená i starosti. A velkou zodpovědnost...
V první řadě je třeba si uvědomit, že pes je od přírody smečkové zvíře. Model psů, zavřených celé dny na zahradách či dokonce uvázaných na řetězu u boudy, je bohužel v Česku stále početný ba dokonce oblíbený. Někteří majitelé si díky neinformovanosti neuvědomují, že takový pes trpí, zejména psychicky, jiným je to prostě jedno. Pro ně je pes pouze nástrojem na pošimrání vlastního ega nebo odstrašení nevědoucích zlodějů (vědoucí ví, že takového psa je v konečném důsledku velmi snadné obejít, stačí umět využít jeho frustraci). Dostáváme se tak k první otázce:
Jaký typ ubytování je pro psa nejvhodnější?
Téma rozdělující kynologickou společnost na dva tábory celé roky, stejně jako například výživa. Předsudky typu "malý pes nepatří ven a velký dovnitř", "pes nesmí spát v posteli, jinak by nepracoval", apod. jsou již dávno vyvrácené.
Dá se říci, že je to individuální. Záleží na našem rozhodnutí, na plemeni psa a na povaze každého jedince. Výborným příkladem jsou mí dva aktuální ovčáci. Oběma nedělá problém pobyt v bytě, ani venku, jsou zvyklí. Ale když zhodnotím jemné signály, změny ve výrazu, celkové chování, tak můžu říci, že starší preferuje venkovní kotec, zatímco mladší je spokojenější v blízkosti mé postele.
Ať už bude pejsek s vámi v domě/bytě či bude mít svůj kotec na zahradě, vždy je potřeba, aby měl dostatek vyžití. Hlavně štěňata a mladí psi jsou přirozeně velmi zvědaví, plní energie, jejíž přebytek má za následek "objevování" obsahu nábytku, okusování bot, přerývání záhonků a různé vynalézavé verze útěků.
Budete mít dostatek času?
K této otázce si svolejte rodinnou radu a opravdu důkladně ji proberte. Ať už si vezmete malé štěně od chovatele nebo pejska z útulku, je potřeba, aby s ním v prvních dnech neustále někdo byl. Malé štěně se ze začátku bere ven i každé dvě hodiny (a to v mnoha případech i v noci!), aby nemělo šanci udělat potřebu doma a správně si tak vštěpovalo jeden ze základních hygienických návyků. Stejný problém můžete řešit u dospělého pejska z útulku. Zároveň slouží procházky jako socializační prvek. Potkáváte se na nich s jinými psy, lidmy, auty a dalšími "nástrahami" běžného života.
Hry a cvičení. Těm byste se měli věnovat se svým pejskem celý jeho život. Jsou potřebné pro správný rozvoj každého jedince po fyzické i psychické stránce. Vytváří a upevňují vztah mezi majitelem-psovodem a psem. Pes se při nich také unaví. Nebude mít následně potřebu přebytečnou energii vybíjet jinými formami, například ničením věcí. I jednou z příčin štípání či vyjíždění po lidech a ostatních psech bývá nemožnost vydat nahromaděnou energii jiným způsobem.
Jak jste na tom finančně?
DŮLEŽITÁ ODPOVĚĎ. Proto si ji řádně promyslete, klidně si udělejte tabulku a vše si do budoucna alespoň zevrubně propočítejte. Pořizovací cena je totiž ta nejnižší položka ze všech a to i v případě štěněte, kdy to může být od 5000,- u nejrozšířenějších plemen až kolem 30 000,- a více u plemen vzácných, u špičkových psů z nejlepších linií a u štěňat kupovaných v zahraničí. Výdaje však koupí nekončí. Naopak budou se hromadit, narůstat, občas přijdou i velmi nečekaně.
Krmení. Kvalitní strava je důležitou součastí nejen pro vývoj, ale i pro vztah se psem. Na toto téma se zaměřím velmi důkladně v připravovaném článku. Kvalitní granule prostě pod 1200,- za 12-15kg nekoupíte. Je u nich však podstatně nižší krmná dávka než u těch levných, plných obilí. Pokud víte, že 1200,- každý měsíc nazbyt mít nebudete, nepořizujte si velkého psa! Malému pytel granulí vystačí na 3-6 měsíců dle plemene.
Syrová strava vás vyjde levněji, pokud si dáte ještě před pořízením pejska práci se zajištěním zdrojů. Navíc je pro psa, jakožto masožravce, nejpřirozenější a nejpřínosnější. Je ale složitější na počáteční přípravu včetně nezbytného studia minimálně základů výživářství. Já se aktuálně pohybuji kolem 1500,-/měsíc na dva švýcarské ovčáky a kočku.
Veterinář. Další celoživotní položka. Základem je očkování kombinace, vztekliny (povinná dle zákona!) a tetanu - pokud se budete věnovat záchranářským pracem nebo pohybovat kolem koní a jiných hospodářských zvířat. Kombinace se přeočkovávají jednou ročně, tetanus jednou za dva roky, vzteklina nyní vždy po třech letech. Ročně tedy za pravidelná očkování dáte cca 300-1500 Kč, záleží samozřejmě na cenách každého veterináře.
Pokud budete mí štěstí, tak se s vašim veterinárním lékařem kromě očkování a případných povinných zdravotních vyšetření před uchovněním (až 10 000,- dle kliniky a množství testů), neuvidíte. Na to ale nemůžete spoléhat. Pejsek může dostat blechy, když venku proběhne jejich hnízdem nebo potká zablešeného psa. Může onemocnět, může mít geneticky dané zdravotní problémy s klouby, zažíváním, alergie, ekzémy. Léčebné náklady jsou u psů vysoké, vyšplhají se na tisíce a více. Musíte s nimi kdykoliv počítat!
Poplatky za psa. Jednou ročně je odvádíte obci. Ve městech to může být až 2000,-. Na vesnicích jde většinou o symbolické částky, např. 50 Kč. Slevy mívají psi nahlášení na RD a důchodci. Úplně uvolnění od poplatků bývají asistenční a služební psi. Obec si výši poplatků i podmínky stanovuje sama.
Každého pořízeného psa musíte dle adresy bydliště přihlásit na příslušném obecním úřadě. Nedoporučuji spolehát na mlčenlivost sousedů, následné pokuty jsou ve většině obcích velmi vysoké!
Mezi nezbytné položky patří také pelíšky, potřeby pro péči, pamlsky a výbava na výcvik. Na ty se zaměřím v následujících článcích. Ceny se liší nejen kvalitou. Navíc záleží na individuálních potřebách psa a zda se budete chtít intenzivněji věnovat nějakému sportu či výcvikovému směru. Můžete se pohybovat v řádu stovek i deseti tisíců.
Jaké máte plány do budoucna?
Je pěkné, že jste teď třeba sami a chtěli byste si pořídit parťáka na procházky. Jste na mateřské, máte dost času a starší děti touží po mazlíčkovi. Nebo sháníte klidného společníka pro vaše staré rodiče v důchodu. Ale co za rok, pět let, za deset?
Protože deset let je průměrná délka psího života! Vlkodavové se dožívají většinou jen 6-8 let, ale například jezevčíci běžně i sedmnácti.
Koupí či adopcí psa za něj přebíráte odpovědnost po celý zbytek jeho života. Je na vás závislý v otázce krmení, péče (zejména v případě nemoci) i výchovy. Již se nebudete moci jen tak sbalit a vyrazit na dovolenou. Buď ho v ideálním případě budete brát sebou, což zahrnuje i důkladnější plánování dopravy a výběru ubytování nebo mu musíte zajistit kvalitní péči během vaší nepřítomnosti. Myslete také na verzi, že pokud zatím žádné děti nemáte, možná si je jednou pořídite. Mohou vám změnit směny v práci! Budete ochotní si třeba dříve přivstat nebo jít velmi pozdě spát, aby pejsek touto změnou nestrádal? Nebo mu zaplatit spolehlivého venčitele?
Pokud jste byť u jediného bodu měli smíšené nebo dokonce záporné pocity, tak se vraťte k počátečním větám tohoto článku a pořízení psa si prosím rozmyslete ještě jednou. Jsou to cítící, oddané a velmi milující bytosti. Nezaslouží si skončit v útulku, putovat z ruky do ruky nebo dokonce být uvázáni do křoví, čímž jsou většinou odsouzeni ke kruté smrti hladem a žízní! Každá životní situace má řešení, pokud jste ochotni pro něj něco obětovat!